Janet Cramb & Company Real Estate



Posted by Janet Cramb on 12/11/2017

This Single-Family in Townsend, MA recently sold for $439,900. This Colonial style home was sold by Janet Cramb - Janet Cramb & Company Real Estate.


73 Meadow Road - Lot 2, Townsend, MA 01469

Single-Family

$439,900
Price
$439,900
Sale Price

7
Rooms
4
Beds
2/1
Full/Half Baths
Construction underway! Close in 90 days or less. Introducing one of Townsend's NEWEST 3 lot SUBDIVISIONS. Custom designed 4 bedroom, 2.5 bath Colonial offers 2360 sq ft. FARMERS PORCH. Home features an open design plan which includes upscale gourmet kitchen with center island, granite counter tops, stainless appliances and separate dining area. Great Room with LP gas fireplace and vaulted ceiling. Traditional formal dining and living room. Hardwood flooring in kitchen, dining room,foyer and great room. Master bedroom suite with vaulted ceiling, walk in closet and master bath. Additional full bath and 3 bedrooms on 2nd floor. Central air conditioning, 2 car garage and 12x12 deck. Rural 2 acre country setting.

Similar Properties





Categories: Sold Homes  


Posted by Janet Cramb on 12/8/2017

This Single-Family in Mason, NH recently sold for $260,000. This style home was sold by Janet Cramb - Janet Cramb & Company Real Estate.


68 Pullman Road, Mason, NH 03048

Single-Family

$270,000
Price
$260,000
Sale Price

3
Bedrooms
7
Rooms
2
Baths
HORSES WELCOME! This split cape on over 5 acres, offers great space with a large master and 2 good size bedrooms upstairs. Below ground is a wonderful cozy family room, kept warm all winter with a pellet stove. 2 full bathrooms nicely done and the wood floors throughout are easy to care for. The kitchen has maple cabinets, tile flooring and a nice island. The location is great, nice and private, on a paved road. Close to the Ma border. Nice open yard surrounded by woods. Milford high school, without paying the Milford tax rate when you move to Mason. Fresh paint and turn key property. Nothing to do but pick your new furniture and move. quick close possible.






Tags: Real estate   Single-Family   03048   Mason  
Categories: Sold Homes  


Posted by Janet Cramb on 12/7/2017


72 Jericho Rd, Pelham, NH 03076

Single-Family

$290,000
Price

5
Rooms
3
Beds
1
Baths
Traditional 3 bedroom Ranch home currently a bachelor pad. Built in the 70's this home offers solid hardwood flooring in the living room, bedrooms, and hallway. Over sized kitchen with dining area. One full bath. Walk out basement is unfinished and has a wood stove hookup for additional heat source. BONUS 3 BAY 50X24 DETACHED GARAGE...offer space for 4 cars. Ideal opportunity for car buff or contractor. Plenty of paved parking area for equipment or vehicles. Fenced in yard. Great Commuter location within 15 minutes to Routes 93 and 495.
Open House
No scheduled Open Houses

Similar Properties





Categories: New Homes  


Posted by Janet Cramb on 12/6/2017


72 jericho Road, Pelham, NH 03076

Single-Family

$290,000
Price

3
Bedrooms
5
Rooms
1
Baths
Traditional 3 bedroom Cape home currently a bachelor pad. Built in the 70's this home offers solid hardwood flooring in the living room, bedrooms and hallway. Over-sized kitchen with dining area. One full bath. Walk out basement is unfinished and has a wood stove hookup for additional heating source. BONUS 3 BAY GARAGE 50x24....offer space for 4 cars. Ideal opportunity for car buff or contractor. Plenty of paved parking area for equipment or vehicles. Fenced in yard. Great Commuter location within 15 minutes Routes 93 and 495.
Open House
No scheduled Open Houses






Categories: New Homes  


Posted by Janet Cramb on 12/6/2017

Many people find themselves repeatedly shocked by the price of their groceries at the checkout line. The price of food seems to go up every week and most people feel like there's little they can do about it but cut corners in other places. There are, however, many frugal eating habits you can build that will save you a ton of money on food, whether it's on groceries or eating out. Follow these frugal eating tips to start saving this week.

Set down ground rules on eating out

You don't have to totally deprive yourself of the luxury of eating out to save money. But there are many ways you can cut back on spending. Start tracking your spending by using a budgeting app, by checking your bank account, or just by using a pad of paper. Keep track of every quick stop for a sandwich, every trip to a fast food restaurant, and even every coffee you buy during the week. Many people are shocked to find that they spend up to $100 a month just on their daily caffeinated beverages. Now that you know the damage you'll be more motivated to make a change. Switch to making your own coffee. Buy yourself a nice travel mug and make it your best friend. When it comes to dining out at restaurants, make them special occasions. Decide with your significant other on two or three days of the month (every other Saturday maybe) when you'll go on a date night together. If you're flying solo, treat yourself to the same two nights out, whether it's just you or you're with friends.

Save on groceries

There are a number of ways to spend less at the checkout line that won't require you to eat any less or sacrifice nutrition. In fact, many of these tips will actually be healthier for you depending on your own eating habits and nutritional needs.
  • Buy in bulk. Certain staple items are much less expensive when bought in bulk. Rice and dried beans come in huge bags that will last months and there are an unlimited number of recipes you can make with these two items. Other great items to buy in bulk: frozen vegetables, pasta, cereal, oatmeal, toilet paper, and trash bags.
  • Cut back on meat. Americans eat a lot of meat. It isn't uncommon for some families to have meat every night of the week. If that's the case for you, try having one meat-free meal day. That alone will save you up to $15 per month. Vegetarian and vegan food options are endless and delicious, so you might soon find yourself spending less and less on meat at the grocery store.
  • Cook your lunches in advance. Rather than starving at lunch or suffering the same peanut putter sandwiches every day, make all of your lunches for the week on Sunday afternoon. There are a ton of bulk lunch recipes around the internet. Some suggestions: burritos, personal pizzas, crock pot meals, and stir-fry recipes are all easy to package for the week and store in the refrigerator or freezer.
  • Make a menu and a shopping list. Most people jot down a few things they need and then choose other items at random at the grocery store. Instead, make a menu for the week and buy only what you need.
  • Research frugal recipes. There are several books and websites devoted to frugal recipe ideas. How frugal? Some recipes are filling, nutritious, and cost as little as $1.00 per person to make.